Obilježavanje Dana pogibije Zrinskog i Frankopana

Interaktivna digitalna slikovnica za učenje povijesti Zrinskih i Frankopana, naziva Spašena dolina namijenjena je učenicima 3. – 6. razreda osnovne škole. Izradili su je učenici 7. razreda PŠ Ličko Lešće sa svojom učiteljicom Povijesti.

Slikovnica tematizira jednu crticu iz hrvatske povijesti, Bitku kod Jurjevih stijena u kojoj su hrvatske snage predvođene Petrom IV. Zrinskim odnijele veličanstvenu pobjedu protiv Osmanlija.

Slikovnica pokušava crtežom, tekstom i zadacima za slušanje, računanje, gledanje videa, istraživanje pojmova itd. potaknuti učenike da aktivno sudjeluju u učenju o Zrinskima i Frankopanima. Na početku slikovnice se nalaze upute za čitača koji  u bilješkama iznosi svoje mišljenje o pojedinim situacijama.

Slikovnica je nastala povodom obilježavanja pogibije hrvatskih junaka Petra Zrinskog i Frana Krste Frankopana koju obilježavamo svake godine 30. travnja.
Spašena Dolina

Učiteljica Danijela Orešković Gladović

Naša škola nosi naziv po istaknutim povijesnim velikaškim obiteljima Zrinskim i Frankopanima. Spomendan posvećen Zrinskim i Frankopanima, simbolima žrtve za slobodu i pravdu hrvatskoga naroda i hrvatske domovine obilježava se uz geslo Navik on živi ki zgine pošteno.

Dana 5. lipnja 2024. godine naša škola će sudjelovati na Zrinijadi u Čakovcu. Zrinijada je natjecanje učenika hrvatskih osnovnih škola koje baštine Zrinske u znanju o povijesti obitelji Zrinski. Učenici su na izvannastavnoj aktivnosti Mali povjesničari napravili prigodne plakate koji su izloženi u holu naše škole. Lucija Katalinić (7.b) i Serena Aidone (6.c) pripremile su prigodni govor o Zrinskim i Frankopanima.